Кришталик – – це природня лінза в оптичній системі ока, що має двоопуклу форму і виконує функцію фокусування зображення на сітківці на різних відстанях.Кришталик здатний повноцінно виконувати свої функції при умові, коли він прозорий, а його форма, сила та розміри відповідають співвідношенню до розмірів інших структур ока.
Будь-які вроджені чи набуті помутніння кришталика або його капсули, незалежно від впливу гостроти зору, мають назву “катаракта”. Катаракта є найбільш поширеною причиною погіршення зору з віком у більшості людей.

Будь-які вроджені чи набуті помутніння кришталика або його капсули, незалежно від впливу гостроти зору, мають назву “катаракта”. Катаракта є найбільш поширеною причиною погіршення зору з віком у більшості людей.

Катаракта не є онкогенним захворюванням. Єдиним шляхом лікування є оперативне втручання, а саме факоемульсифікація, що є досконалою технологією хірургії катаракти. Перевагою операції є тунельний мікророзтин рогівки шириною 2,0-2,5 мм. Такий розтин не вимагає накладання швів – так звана «безшовна хірургія». Через тунельний розтин в око вводиться факонаконечник і з допомогою енергії ультразвуку катаракта дробиться (перетворюється на емульсію) і видаляється. Натомість через тунельний розтин імплантується гнучка лінза, яка буде тепер виконувати функції кришталика. Такий кришталик складається в трубочку і вводиться в око, де він розправляється і фіксується в найбільш ідеальному фізіологчному положенні – капсульному мішку природного кришталика.

У результаті цієї операції зір швидко відновлюється.

В центрі мікрохірургії ока КЗ ТОР “Тернопільська університетська лікарня” проводиться факоемульсифікація катаракти будь-якої зрілості. Операція проводиться на комбайнах Centurion або Constellation фірми Alcon. Використовуються одноразові високоякісні розхідні матеріали, а також гнучкі кришталики найкращих фірм світу, які обирає пацієнт за своїм бажанням і можливостями. Все це, при відсутності інших патологій, забезпечує отримання високої гостроти зору і швидку реабілітацію пацієнта.

У випадках катаракти і супутньої короткозорості або далекозорості проводиться їх корекція шляхом підбору відповідної сили штучного кришталика. Також в клініці нами проводиться імплантація торичних лінз, які корегують астигматизм, що позбавляє пацієнта необхідності корекції циліндричними окулярами.

Для розрахунку оптичної сили ІОЛ ми використовуємо систему Verion, інноваційний винахід американської компанії Alcon. Головна перевага цього приладу – його надзвичайна ефективність у хірургії катаракти.

За допомогою діагностичного модуля системи Verion, пацієнту проводять якісне обстеження і розраховують інтраокулярну лінзу, яка буде ідеально підходити до анатомічних та індивідуальних особливостей ока. За цими даними програмують план операції. Таким чином, хірург отримує точну Карту операції – проекційну сітку, яку він бачить в окулярі мікроскопа під час самої операції, для надточних розрізів і розташування кришталика. Цей підхід дозволяє повернути пацієнту 100% зір.

Для подолання пресбіопії (старечої далекозорості) проводиться імплантація мультифокальних або псевдоакомодуючих кришталиків. Такий кришталик забезпечує можливість високого зору на різних фокусних відстанях без окулярів, а саме здалеку, зблизька та при роботі з комп’ютером.

У деяких випадках, коли факоемульсифікація є неможливою (бура зріла катаракта,виражений факодонез,помутніння рогівки), застосовується інша методика – екстракапсулярна екстракція катаракти.

Хірург видаляє ціле ядро кришталика без подрібнення його ультразвуком. Тому при проведенні даної операції проводиться більший розріз, ніж при факоемульсифікації. Після імплантації штучного кришталика операційний розтин герметизується швами.
На даний час екстракапсулярна екстракція катаракти проводиться лише в ускладнених випадках і вимагає високої кваліфікації хірурга. Такі операції проводяться далеко не в кожній клініці!

Високий професійний рівень наших хірургів та сучасне обладнання дають можливість проводити видалення підвивихнутого або вивихнутого кришталика у комбінації з вітректомією та підшиванням дужок штучного кришталика до склери, а також в комбінації з антиглаукомними операціями.