Вітреоретинальна хірургія

Вітреоретинальна хірургія – це цілий розділ офтальмохірургії, який активно розвивається за останні роки в Україні. Дана методика схожа на ендоскопічні операції в загальній хірургії але на мікроскопічному рівні. В око ставляться спеціальні порти, величиною з голку, через які підключається система підтримки тиску в оці та вводяться інструменти для роботи (освітлювач, вітреотом, пінцет, ножиці, лазерний коагулятор тощо).

Враховуючи складність доступу, надзвичайну важливість та делікатність структур заднього відрізку ока, виконання таких операцій вимагає надзвичайної точності рухів та концентрації уваги. Можна вважати, що це “вищий пілотаж” в розділі мікрохірургії.

Провідними спеціалістами нашої клініки (І.М. Гребеник та А.Ю. Герасимцем) була започаткована вітреоретинальна хірургія в Тернопільській області. Їх досвід та високий професійний рівень дозволяє виконувати найскладніші типи таких оперативних втручань.

Це дає можливість допомогти пацієнтам при таких важких захворюваннях заднього відрізку ока:

 • Відшарування сітківки
 • Діабетична проліферативна ретинопатія (видалення проліферативних мембран, внутрішньої пограничної мембрани, фракційного відшарування сітківки, ендолазеркоагуляція сітківки тощо) відео »
 • Крововилив в склисте тіло (гемофтальм)
 • Тракційниймакулярний синдром відео »
 • Макулярна дірка сітківки
 • Помутніння склистого тіла
 • Астероїдний гіалоз
 • Внутрішньоочні сторонні тіла
 • Вивих кришталика в склисте тіло
 • Преретинальні та субретинальні крововиливи
 • Субретинальний фіброз
 • Ендофтальміт та інші

Для таких операцій в нашій клініці використовується найновіший операційний мікроскопOPMILumeraT 170SS фірми CarlZeiss (Німеччина) та комбайн Constellation фірми Alcon (США). Для операцій пацієнтам пропонується широкий асортимент найкращих в світі розхідних матеріалів. Використання технологій 25 Gauge дає можливість проводити “безшовні” операції, що зменшує травматизацію ока.
Вітреоретинальні операції відбуваються під місцевою анестезією та наглядом анестезіолога і тривають в середньому одну годину.

Фармакохірургія
Ми постійно слідкуємо за розвитком офтальмології в Європі та інших країнах світу, які одні з перших впроваджують дієві та інноваційні методики лікування очних захворювань. Одним з таких напрямків є фармакохірургія. Це введення фармакологічних препаратів всередину до ока. Сама процедура триває декілька секунд – як звичайний укол. Але враховуючи те, що укол відбувається в саме око, мають бути дотримані всі правила стерильності, тому проводиться в операційній з відповідною підготовкою.

Найчастіше застосовується при:

 • діабетичному набряку центральної ділянки сітківки
 • проліферативні діабетичній ретинопатії (як підготовка до вітреоретинальної операції)
 • крововиливі в склисте тіло (гемофтальмі)
 • вологій формі вікової макулодистрофії (у разі формування неоваскулярної мембрани)
 • тромбозі ЦВС

В залежності від потреби проводиться інтраокулярне введення інгібіторів ендотеліального фактору росту судин, пролонгованих глюкокортикостероїдів, антитромботичних, фібринолітичних препаратів.

Лазерні методи лікування
1. Лазерне лікування при діабеті (діабетична ретинопатія).
Стандартом лікування при діабетичній ретинопатії є лазерна коагуляція сітківки. Як правило, проводиться 3-4 сеанси 1 раз на тиждень. При потребі лазерну коагуляцію сітківки повторюють. Лазерна коагуляція сітківки призводить до стабілізації процесу до 80% випадків. Дана процедура значно зменшує ризик виникнення ускладнень які вимагають оперативного втручання.

2. Периферична коагуляція сітківки.
Є ряд захворювань, що супроводжуються виникненням дегенеративних вогнищ на периферії сітківки. В цих ділянках сітківка є значно стоншена, тому тут найчастіше виникають її розриви, що може призвести до відшарування сітківки і втрати зору. Для того, щоб це попередити потрібно робити периферичну лазерну коагуляцію сітківки. Протягом 2-3 тижнів в ділянках коагулянтів утворюється рубцева тканина, що обмежує “проблемну” ділянку і не дозволяє розвинутись даному ускладненню.

3. Відмежовуюча лазерна коагуляція при розривах сітківки.
Інколи при огляді офтальмолог виявляє ділянку розриву сітківки. Найчастіше це відбувається при захворюваннях, що супроводжуються значним стоншенням сітківки (близорукість, периферична дегенерація сітківки тощо) або після травм ока. Це дуже небезпечно – з великою вірогідністю вони можуть призвести до відшарування сітківки та втрати зору, тому їх обов’язково потрібно лікувати. Під час процедури лікар робить лазерну коагуляцію сітківки навколо розриву. Протягом 2-3 тижнів в ділянках коагулянтів утворюється рубцева тканина, що не дає підтікати під сітківку внутрішньоочній рідині, таким чином попереджаючи відшарування сітківки.

4. Фокальна і локальна лазерна коагуляція сітківки.
Найчастіше такі види лазерної коагуляції сітківки в нашій клініці застосовують при таких захворюваннях як: центральна серозна хоріоретинопатія, цукровий діабет, тромбоз центральної вени сітквки та її гілок. При центральній серозній хоріоретинопатії через дефект пігментного епітелію сітківки рідина з судинної оболонки підтікає під нейросенсорну частину сітківки. Коли рідина накопичується, нейроепітелій сітківки відшаровується, через що зір погіршується. Лазерне лікування центральної серозної хоріоретинопатії в нашій клініці проводиться в двох режимах: звичайному та в режимі «мікропульс. Остання функція унікальна вона дає можливість провести процедуру без найменшого пошкодження тканин що сприяє «закриттю» дефекту в тих ділянках де звичайним лазером процедуру не проводять через небезпеку погіршення зору. При потребі таку процедуру можна повторювати. При незначно вираженій формі цукрового діабету та тромбоз центральної вени сітквки, коли на сітківці виявляється обмежені ділянки ішемії і робити панретинальну лазерну коагуляцію недоцільно, застосовується фокальна або локальна лазерна коагуляція сітківки.

5. Лазерна трабекулопластика.
Лазерна трабекулопластика застосовується при глаукомі з метою зниження внутрішньоочного тиску. Методика полягає у нанесенні лазерних аплікатів на трабекулу , що призводить до покращення відтоку водянистої вологи.